Центр прикладних екологічних досліджень веде плідну співпрацю з державними органами влади та місцевого самоврядування. За час роботи фахівцями центру сумісно з органами державного управління та місцевого самоврядування розроблений ряд програм та заходів щодо охорони навколишнього середовища, які затверджені на міському та обласному рівнях. В результаті реалізації сумісних проектів органів влади та Центру створені та працюють:
1. Комплексна програма охорони навколишнього природного середовища Сумської області до 2015 року
У Комплексній програмі визначаються напрямки природоохоронної діяльності щодо стабілізації та поліпшення стану навколишнього природного середовища області та окремих його складових (повітряного басейну, водних ресурсів тощо). Всі напрями мають організаційно-технічне обґрунтування, фінансове підґрунтя, а також визначаються часовими межами.
В програмі визначені пріоритетні напрями природоохоронної діяльності в області:
- очищення території області від небезпечних відходів, а саме: непридатних і заборонених до застосування пестицидів;
- зменшення забруднення водних об’єктів та підземних вод;
- вирішення проблеми твердих побутових відходів;
- невиснажливе використання біоресурсів та подолання тенденції деградації біорізноманіття;
- міжгалузева, міжвідомча координація при вирішенні завдань екологічного спрямування та впровадження інтегрованого управління природокористування.
Структура Програми:
Паспорт програми
- Загальні положення
- Визначення основних екологічних проблем області, на розв’язання яких спрямована програма
- Мета програми
- Шляхи і засоби реалізації програми, обсяги та джерела фінансування, строки та етапи виконання програми
- Завдання, напрями дій, заходи та результативні показники програми
- Координація та контроль за ходом виконання програми
Додатки
Повний текст програми доступний за посиланнями: Частина 1 Частина 2
2. Програма моніторингу довкілля Сумської області на 2011 – 2015 роки
Програма моніторингу розроблена у співробітництві з Державним управлінням екології та природних ресурсів в Сумській області. Реалізація програми дозволяє вирішити ряд актуальних задач в галузі моніторингу довкілля Сумської області:
- оптимізація процесів збору, первинної обробки, зберігання та передачі екологічної інформації шляхом налагодження співпраці суб’єктів моніторингу довкілля в межах області;
- узагальнення та аналітичного опрацювання даних щодо екологічного стану, які накопичуються різними суб’єктами моніторингу довкілля;
- проведення комплексного аналізу екологічного стану області та прогнозування його змін з метою розроблення та прийняття відповідних управлінських рішень;
- забезпечення органів державної влади та місцевого самоврядування, а також громадськості повною та достовірною екологічною інформацією.
Переглянути PDF-файл програми моніторингу довкілля Сумської області 2011/2015
3. Програма охорони навколишнього природного середовища м. Суми на 2011 – 2015 роки
Значною мірою стан довкілля у місті Суми є наслідком містобудівного рішення, що було реалізовано, і радикально вплинуло на ландшафт міста та його мікроклімат. Також стан довкілля у місті обумовлюється впливом промислових підприємств та об’єктів муніципальної інфраструктури.
Оцінка стану довкілля у місті Суми свідчить, що практично всі компоненти екосистеми міста зазнають постійного антропогенного впливу. В м.Суми наявні екологічні ризики та проблеми якості атмосферного повітря, поверхневих та підземних вод, земель, міських лісів та зелених насаджень.
Програма охорони навколишнього природного середовища міста Суми на 2011 – 2015 р.р. спрямована на поліпшення екологічного стану довкілля та зниження екологічних ризиків у м. Суми.
Метою Програми є поліпшення екологічного стану довкілля та зниження екологічних ризиків шляхом забезпечення охорони, раціонального використання і відтворення природних ресурсів в умовах економічного розвитку виробничого комплексу та муніципальної інфраструктури м. Суми.
Зокрема:
- підвищення якості атмосферного повітря;
- збереження та відновлення природного стану водних ресурсів;
- зменшення кількості відходів та їх негативного впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людини;
- збереження та розвиток ландшафтів міста;
- підвищення екологічної культури, знань та інформованості населення міста;
- підвищення рівня управління навколишнім природним середовищем міста.
Реалізація програми передбачається за рахунок застосування ряду механізмів:
- Організаційний механізм.
- Правовий механізм.
- Фінансово-економічний механізм, обсяги та джерела фінансування.
- Наукове та інформаційне забезпечення.
- Екологічна освіта і виховання.
- Громадська діяльність у сфері охорони довкілля.
- Міжнародне співробітництво.
Повний текст програми можна завантажити за посиланням, Завантажити PDF-файл програми охорони навколишнього природного середовища м. Суми на 2011 – 2015 роки
4. Програма охорони навколишнього природного середовища м. Суми на 2006 – 2010 роки
Попередня програма охорони навколишнього природного середовища м. Суми, також розроблена фахівцями Центру. Програма завершена, проведений аналіз результатів. Досвід та напрацювання роботи Програми покладені в основу нової Програми на 2011-2015 роки.
Посилання на файли програми
5. Регіональний план заходів з пом’якшення наслідків зміни клімату для Сумської області
Регіональний план заходів з пом’якшення наслідків зміни клімату розробляється з метою координації та підвищення ефективності підготування і реалізацію кліматичних проектів. При цьому передбачається залучення як місцевих ресурсів так і використання інвестиційних механізмів, у тому числі схем Кіотського протоколу.
План містить аналіз потенціалу зниження викидів парникових газів по характерним секторам Сумської області. При цьому враховуються:
- Енергетика (включаючи підприємства теплокомуненерго, населення, організації та установи бюджетної сфери).
- Промисловість.
- Сільське та лісове господарство.
- Відходи.
- Інші категорії.
За результатами аналізу розроблений план реалізації заходів зі зниження викидів парникових газів на рівні області. При цьому враховується фінансове забезпечення (управління фінансами), а також запроваджений механізм моніторингу та контролю виконання заходів.